wyślij

Projekt „Mościce mam w sercu.

Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego przyfabrycznej dzielnicy Tarnowa"

Ludzie

data

14 / 09 / 2021

20 inżynierów. Grupa budowniczych i inżynierów z Jaworzna. Mieszkańcy Świerczkowa, Dąbrówki Infułackiej, Tarnowa i regionu tarnowskiego. Napływowi robotnicy, pracujący przy budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego, rafinerii w Jedliczu, kopalniach gazu w Bóbrce. Kawalerowie z całej Polski i rodziny. W poszukiwaniu lepszego życia kilkanaście tysięcy ludzi przyjechało w pola koło Tarnowa. Szybki rozwój osiedla fabrycznego i jego oddalenie od Tarnowa sprawiły, że Mościce bardzo szybko stały się samowystarczalną enklawą miejską.

tytuł – autor
tytuł – autor
tytuł – autor
tytuł – autor
tytuł – autor
Grupa młodych mandolinistów z instruktorem - Tadeuszem Tworzydło. Zdjęcie zrobione na terenie przedszkola w części wschodniej przy granicy ze stadionem. Na dole z gitarą Andrzej Tworzydło. Zajęcia odbywały się w budynku przedszkola na piętrze lub Starym Domu Kultury. Z archiwum Andrzeja Tworzydło.
Z archiwum Anny Banach.
Z archiwum Anny Banach.
Z archiwum Anny Banach.
Z archiwum Anny Banach.
Mała Halinka Białkowska z mandoliną swojej siostry Janiny, 1950r. Janina grała w zespole mandolinistów pod dyrekcją Kazimierza Abratowskiego. Z archiwum Haliny Malik.
Obóz kolonijny Zakładów Azotowych w Mielenku . Na zdjęciu wychowawcy m.in.: Mieczysław Czerwiński, Leszek Liszko, pani Wiśniewska. Z archiwum Marka Roś.
Wychowawcy na terenie obozu kolonijnego. Pośrodku Marek Roś. Na zdjęciu widać namioty, w których spali uczestnicy wyjazdów wakacyjnych. Zdjęcia z lat 1974/1976. Z archiwum Marka Roś.
Grupa dzieci kolonijnych nad morzem z panem Markiem Rosiem. Z archiwum Marka Roś.
Dzieci pierwszokomunijne. W tle kościół w Mościcach. Po uroczystości komunii rodzice zapraszali swoich gości do domu na poczęstunek. Podczas tych spotkań nie podawano alhoholu. Gospodarz, chcąc jednak zaspokoić pragnienie coponiktórych gości zapraszał ich do piwnicy w celu "pokazania czegoś". Z archiwum Anny Sadowskiej.
Pani Maria Kozub prezentująca haft, obok pan Julian Okaz.
Pani Maria Kozub z pracownicami Kasyna, pośrodku pan Mieczysław Kozub, 1957r. Z archiwum Danuty Rybczyńskiej.
Kierownik szkoły podstawowej nr 8 w Mościcach i komitet rodzicielski. Po lewej pani Maria Kozub. Z archiwum Danuty Rybczyńskiej.
Pan Jan Ożga i pani Maria Abratowska. Z archiwum Danuty Rybczyńskiej.
Atrakcje w domu kultury. Prowadzący sztuczki magiczne- Eustachy Majcher. W Domu Kultury były organizowane "Niedziele z Tatusiem", które prowadzący urozmaicał o różnorakie sztuczki magiczne. M.in. po wypowiedzeniu słów "Rutnia tniutnia i jeszcze jedno" wyciągał monetę z ucha. Z archiwum Danuty Sitko.
Po spotkaniu grupy "Brzask". Na zdjęci Andrzej Bucki, Grażyna Kisilewicz, Maria Kozubowa. Z archiwum Grażyny Kisilewicz.
Ulica Lipowa koło baraków. Grupa pracowników Zakładów Azotowych podczas odpustu parafialnego. Pierwszy po prawej Antoni Ginalski. Z archiwum Grażyny Kisilewicz.
Drużyna sportowa, koniec lat 60. Drugi po lewej Leon Ginalski. Z archiwum Grażyny Kisilewicz.
Mała Halinka w sadzie przy torach. Wiele osób w przydomowych ogrodach sadziło warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Były to dodatkowe produkty spożywcze, z których mieszkańcy gotowali posiłki. Z archiwum Haliny Malik.
Pani Hanna Heller. Z archiwum Haliny Malik.
Wycieczka uczniów technikum, z 4 klasy elektrycznej, do Katowic, 1977r. Z przodu siedzi wychowawczyni klasy pani Aleksandra Stec. Z archiwum Ireny Cebrat.
Koleżanki z 3 klasy szkoły podstawowej. Po lewej Krysia Kubiś. Z archiwum Krystyny Hassny.
Ludwik Kubiś i Stanisław Szymczyk- lokalni artyści. Tworzyli m.in.: obrazy i przedmioty użytkowe z korzeni. Z archiwum Krystyny Hassny.
Państwo Stachowiczowie ze Stasią i Halinką, rok 1937-1938, baraki. Z archiwum Leokadii Paligi.
Wysyłanie gołębi. W Mościcach byli i pasjonaci gołębi pocztowych, które były puszczane na tzw. loty. Na zdjęciu widać rodzinę podczas wypuszczania gołębi na mościckich błoniach; 1934r. Z archiwum Leokadii Paligi.
Losia z Januszkiem, lasek naprzeciw stadionu, 1941-1942r. Z archiwum Leokadii Paligi.
Pani Małgorzata z reprezentantką Korei. Na hali sportowej w Mościcach odbywała się Uniwersjada łyżwiarska, w której uczestniczyło wiele osób z zagranicy. Zawody trwały codziennie przez tydzień. Z archiwum Małgorzaty Wojciechowskiej.
Na rowerach, ul. Norwida. Z archiwum Małgorzaty Wolskiej.
Dwór Żabów w Zbylitowskiej Górze. Państwo Żabowie posiadali folwark w sąsiadującej z Mościcami miejscowości- Zbylitowskiej Górze. Z archiwum Małgorzaty Wolskiej.
Na placu zabaw koło amfiteatru, mała Renia z mamą Wiesławą, 1964r. Z archiwum Renaty Zielińskiej.
Mama z dzieckiem w wózku na tle osiedla, 1963r. Z archiwum Renaty Zielińskiej.
Tablo absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Z.A. im.F.Dzierżyńskiego w Tarnowie, absolwenci 1968-1973r. Z archiwum Roberta Lichwały.
Uroczysty obiad, wśród zebranych p. Udrycki. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Spotkanie klasowe po latach. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Pan Zbigniew Krystek i Pani Alina Szymczek. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Pan dyrektor inż. E. Kwiatkowski i pani Kubiś- Szymanowska (po lewej). Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Pani Anna Truskawiecka była pierwszą nauczycielką w Mościcach. Uczyła w szkole nr 8, później 17. Przyjaźniła się z babcią Florkową. Spoczywa na mościckim cmentarzu. Z archiwum Jadwigi Jarosz.
Grupa dzieci przed blokien na ul. Traugutta 13, 1974r. Mieszkali tam m.in..: Kramerowie, Masłoniowie, Bachowscy, Kaszniowie. Najmniejsza na zdjęciu Agnieszka Jarosz lat 4. Z archiwum Jadwigi Jarosz.
Państwo Kubińscy na wycieczce. Z archiwum Zygmunta Szymanowskiego.
Pomidory pana Szymczyka. Z archiwum Grupy Azoty.
Kubańczycy przed Kasynem. Z archiwum Grupy Azoty
H.Majka i obsługa techniczna ZDK. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Andrzeja Kota.
Strój ze Świerczkowa. Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Z archiwum Grupy Azoty.
Pierwsza komunia w Mościcach. Z archiwum Anny Banach.
Przy Starym Kasynie. Z archiwum Grupy Azoty.
Stroje ze Świerczkowa. Z archiwum Grupy Azoty.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.