Wystawy
Wystawa Skóra duszy - Małgorzata Kalinowska
Rzeźba/instalacja
Wystawa "Skóra duszy" Małgorzaty Kalinowskiej to emocjonalna, przejmująca i bezkompromisowa podróż przez krajobrazy doświadczeń zapisanych nie tylko w ciele, ale i w jego symbolicznym odbiciu – w duszy.
Małgorzata Kalinowska
Wystawa "Skóra duszy"
12 czerwca - 31 lipca 2025
Wernisaż wystawy - 12 czerwca 2025, godz. 18:00
Wystawa "Skóra duszy" Małgorzaty Kalinowskiej to emocjonalna, przejmująca i bezkompromisowa podróż przez krajobrazy doświadczeń zapisanych nie tylko w ciele, ale i w jego symbolicznym odbiciu – w duszy. Artystka, znana z niezwykle autentycznego i osobistego języka wizualnego, tworzy przestrzeń, w której cielesność staje się materią do introspekcji, uzdrowienia, ale też konfrontacji z traumą i wstydem.
Tytułowa "skóra duszy" to metafora tego, co najbardziej intymne i jednocześnie najbardziej wysta-wione na zranienie. Kalinowska buduje świat tekstylnych rzeźbiarskich form i obrazów, które odwołują się do struktur anatomicznych, ale przefiltrowanych przez emocjonalne przeżycia.
Ciało nie jest tu tylko skorupą, ale zapisem historii – ran, pamięci, powikłań, napięć i nadziei.
W pracy "Mała śmierć", nagrodzonej Grand Prix na II Biennale Sztuki w Tarnowie, artystka tworzy łagodną, dziecięcą sukienkę z dramatycznym wyłomem w okolicy brzucha. To jednocześnie fizyczna forma i symbol traumy, przeniesionej z poziomu snu w materialność tekstylnego obiektu. Podobny mechanizm odczytywania rany, jako miejsca pamięci i emocji, pojawia się w pracach takich jak "Dotknięta", "Wstyd" czy "Gniew".
Cykle "Rozmowy z ciałem" i "Ciała bolesne" eksplorują kobiecość jako proces, jako napięcie między tym, co narzucone kulturowo, a tym, co indywidualne i intuicyjne. Artystka splata w nich malarstwo z kolażem i tekstyliami, tworząc hybrydyczne portrety kobiecego doświadczenia. Szczególnie prace "Rozmowy z ciałem: serce" i "Uwikłanie" przyjmują formę gęstych, organicznych struktur, w których emocje materializują się w barwach i fakturze.
Nie bez znaczenia są tytuły: "Krwiaty" (połączenie słów "kwiaty" i "krwawienie") to sugestywna metafora kobiecej biologii jako procesu zarówno twórczego, jak i bolesnego. "Niewygodnie" i "Wstyd" wskazują na pamięć wstydu wpisaną w ciało, podczas gdy "Ponowne narodziny" i "Gojenie" niosą ze sobą obietnicę przemiany i uzdrowienia. To wystawa o śladach, które zostawia życie – na skórze i pod nią.
W jednym z odcinków podcastu „Rozmowy z ciałem” Kalinowska mówi: „Czasem musisz przyjąć wszystko, co w tobie niewygodne i pozwolić temu istnieć, zanim coś się uleczy. Sztuka to dla mnie miejsce, w którym to może się wydarzyć.” To zdanie doskonale oddaje intencję całej wystawy, w której cielesność nie jest estetyzowana, lecz ukazana w całym swoim skomplikowaniu – z bólem, wstydem, kruchością i siłą.
Małgorzata Kalinowska to artystka, która nie unika tematów trudnych. Jej dzieła są radykalnie szczere, czasem niepokojące, ale zawsze głęboko humanistyczne. "Skóra duszy" to opowieść o tym, co nas tworzy i co nas rani. O kobiecości, która nie mieści się w uproszczonych obrazach.
O traumie, która znajduje głos. O sztuce, która może goić.
/Bogusław Hynek – kurator wystawy/
Małgorzata Kalinowska (ur. 1989) – artystka wizualna, malarka, autorka tkanin i obiektówMałgorzata Kalinowska urodziła się 15 kwietnia 1989 roku w Zgierzu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej praca dyplomowa Przekleństwa cielesności otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2014. Tworzy obrazy, obiekty tekstylne, tkaniny artystyczne, kolaże i fotografie. W swojej twórczości porusza tematy kobiecości, intymności, bólu, traumy, zawsze osadzone w osobistym doświadczeniu i cielesnej introspekcji. Od kilku lat zgłębia także techniki ręcznego farbowania tkanin, które wykorzystuje zarówno w sztuce, jak i w projektach użytkowych. W latach 2013–2021 prowadziła autorską markę odzieżową Goshko, w ramach której tworzyła unikatowe, ręcznie barwione ubrania dla kobiet. Jest także autorką podcastu "Rozmowy z ciałem", w którym bada relacje między ciałem a emocjami, sztuką i społecznymi narracjami. Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, promując kreatywność i pracę z tkaniną jako formę ekspresji i terapii. W 2024 roku Małgorzata Kalinowska zdobyła Grand Prix na II Biennale Sztuki w Tarnowie za pracę Mała śmierć – poruszający tekstylny obiekt-rzeźbę, będący jednocześnie dziełem sztuki i manifestem osobistej oraz zbiorowej traumy. Małgorzata Kalinowska obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Jej sztuka pozostaje wyrazistym głosem w polskim pejzażu współczesnej sztuki. | ![]() |
Przewodnik po udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnością
Dostępność wystawy:
- Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchu
Wystawa jest dostępna w holu na parterze. Można tutaj wejść głównym wejściem. Obok drzwi wejściowych znajduje się dzwonek przywołujący. Na drodze od przystanku autobusowego do głównego wejścia nie ma żadnych przeszkód typu progi, czy schody. Jeśli poruszasz się samochodem przy budynku znajduje się darmowy parking.
Nasz asystent może wesprzeć Państwa w drodze z przystanku lub parkingu. Prosimy o kontakt na adres: m.batko@csm.tarnow.pl lub telefon na numer 796 566 696. Zalecamy kontakt najpóźniej 4 dni przed wizytą.
- Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku
Jest to wystawa obrazów, obiektów i rzeźb. Do wystawy można zamówić oprowadzanie z asystentem lub audiodeskrypcję. W tym celu prosimy o kontakt pod numerem 14 633 46 07 lub mailem, na adres: b.hynek@csm.tarnow.pl najpóźniej 7 dni przed wizytą.
- Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu
Wernisaż wystawy tłumaczony będzie na Polski Język Migowy. Do wystawy można zamówić oprowadzanie w Polskim Języku Migowym. Prosimy o kontakt, przynajmniej 7 dni wcześniej. Mail lub SMS można kierować do: m.batko@csm.tarnow.pl tel. 796 566 696.
W holu można skorzystać z miejsc siedzących. Toaleta, przewijak dla niemowląt i pokój wyciszeń znajdują się na prawo od kasy, na parterze. Kierują do nich oznakowania.
- Wizyta na wystawie i oprowadzanie są darmowe.
Informacje:
- wystawa czynna: 16.05 – 31.07.2025
- wernisaż: 12 czerwca, godz. 18:00
- miejsce: hol Centrum Sztuki Mościcie
- kurator wystawy: Bogusław Hynek
- wstęp wolny
- wystawie towarzyszy folder, dostępy w kasie CSM